EU4GE ծրագիրն աջակցում է գենդերային բռնության դեմ պայքարում ներգրավված մասնագետների կարողությունների զարգացմանը
calendar_today 25 March 2025
A group of people standing in a discussion, gesturing and interacting. Colorful banners with text and graphics are visible in the background.
«Աշխարհի բժիշկներ-Ֆրանսիա» կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչության աշխատակիցներն ուսումնասիրեցին գենդերային հիմքով բռնության կանխարգելման մեխանիզմները
«Աշխարհի բժիշկներ-Ֆրանսիա» կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչության շուրջ քսան բժիշկներ, հոգեբաններ ու սոցիալական աշխատողներ «ԵՄ-ն հանուն կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության․ Միասին ընդդեմ գենդերային կարծրատիպերի և բռնության» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում կազմակերպված աշխատաժողովին ուսումնասիրեցին գենդերային հիմքով բռնության կանխարգելման քաղաքականություններն ու մեխանիզմները։
Person smiling in a meeting room with a logo including a globe in the background and partial view of another attendee.
«Շատ հաճախ բռնության ենթարկված անձինք չեն բացահայտում իրենց իրական պատմությունը և պարզապես դիմում են բժշկական օգնության՝ առանց նշելու բռնության դրվագները։ Մենք պետք է կարողանանք ճիշտ հասկանալ նման դեպքերը, ճանաչել բռնության հետևանքները և ուղորդել համապատասխան մասնագետների մոտ։ Բժիշկների համար չափազանց կարևոր է ունենալ ոչ միայն ընդհանուր բժշկական գիտելիքներ, այլև հատուկ հմտություններ՝ բռնության ենթարկված անձանց հետ աշխատելու համար։ Մյուս կողմից կարևոր է համակարգերի նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումը, որը իր հերթին նպաստում է բռնության դեպքերի բարձրաձայնմանը, արձագանքմանն ու կանխարգելմանը», ասաց  մասնակիցներից Միքայել Ափինյանը, ով մասնագիտությամբ բժիշկ է։
Three individuals stand in a meeting room, one facing the camera and two with their sides to the viewer. They appear to be engaged in a serious discussion.
Աշխատաժողովի մասնակիցները գործնական քննարկումների միջոցով վերլուծեցին վերապրածներին աջակցելու արդյունավետ մեթոդներն ու տվյալների հավաքագրման և մշտադիտարկման մեխանիզմները։
Person on a screen speaking, and an audience in a conference room with banners about gender-based violence, featuring texts in Armenian and English.
«Տեղեկացվածությունը շատ կարևոր գործիք է, որով կարող ենք ապահովել դեպքերին գրագետ արձագանքը։ Բռնության դեպքերի հետ աշխատանքը հատկապես բարդ է մարզերում, որտեղ սոցիալական կարծրատիպերի ենք բախվում։ Այս քննարկմանն անդրադարձանք նաև դրանց փոփոխման հնարավորություններին։ Ինձ համար կարևոր էր նաև աշխատաժողովի բովանդակության իրավական բաղադրիչը, քանի որ բռնության ենթարկված անձինք հաճախ ունենում են անարդարության զգացում և պաշտպանված լինելու կարիք։ Եթե հոգեբանը հաճախ դառնում է միակ անձը, ում հանդեպ բռնության ենթարկվածը ձևավորում է վստահություն, ապա նա պետք է կարողանա նաև ճիշտ իրավական ուղղորդում տրամադրել։ Այս քննարկումը հնարավորություն տվեց ոչ միայն գիտելիքներ ստանալու, այլև տարբեր ոլորտների մասնագետների հետ համատեղ քննարկելու սոցիալական և հոգեբանական մոտեցումները»,- ասաց հոգեբան Մարինա Աղումյանը։
Person sitting in a meeting room wearing a grey blazer and smiling slightly.
Աշխատաժողովն անդրադարձավ դրական ծնողավարմանը և ընտանիքում առողջ փոխհարաբերություններին՝ ընդգծելով ակտիվ և պատասխանատու հայրության ազդեցությունը վնասակար սոցիալական նորմերի վերացման գործում: Մասնակիցները ուսումնասիրեցին, թե ինչպես կարող են համատեղ խնամքի պարտականությունները նպաստել կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարությանը, նաև թե ինչպես կարող են հայրերը լինել իրենց երեխաների ֆիզիկական և հոգեբանական բարեկեցության մոդելներ:
A person is presenting in front of an audience in a conference room with banners. The setting is informal, with the audience seated at tables.
Սոցիալական աշխատող Գայանե Մեսրոպյանը կարևորեց պետական և համայնքային կառույցների հետ ճիշտ համագործակցությունը։ «Բռնության ենթարկված կանայք հաճախ դժվարանում են բարձրաձայնել իրենց խնդիրների մասին։ Այս դասընթացը հնարավորություն տվեց ուսումնասիրելու տարբեր դեպքեր, կիսվելու մեր փորձով և ստանալու ավելի արդյունավետ գործնական հմտություններ։ Երկար տարիներ զբաղվել եմ երեխաների պաշտպանությամբ, իսկ այժմ նաև կանանց պաշտպանության ոլորտում եմ աշխատում, և այս գիտելիքները կօգնեն ինձ ավելի որակյալ աջակցություն տրամադրել»։
Smiling person with dark hair, wearing a beaded light jacket, standing in a room with blue chairs in the background.
Մասնագետները կարևորեցին նման վերապատրաստումների շարունակականությունը՝ ապահովելու գիտելիքների և փորձի պարբերական թարմացումը։
Attendees sitting in a conference room watching a film on a screen with flags displayed at the front.
«Նման վերապատրաստումները չափազանց կարևոր են «առաջնագծում» աշխատող մասնագետներին անհրաժեշտ գործիքներով զինելու համար, որպեսզի նրանք կարողանան արդյունավետորեն արձագանքել գենդերային բռնության դեպքերին և խթանել դրական փոփոխություններ համայնքներում», – նշեց ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակում «ԵՄ-ն հանուն կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության. Միասին ընդդեմ գենդերային կարծրատիպերի և բռնության» ծրագրի համակարգող Թագուհի Հարությունյանը։
A person is standing next to a laptop and a banner displaying the logos of EU UN Women and UNFPA, and text about combating stereotypes and violence.
Աշխատաժողովն ավարտվեց լավագույն փորձի քննարկմամբ և մասնակիցների հանձնառությամբ՝ ձևավորելու Հայաստանում գենդերային բռնության դեմ ավելի ընդգրկուն ու աջակցող մոտեցում:
A person standing next to a banner with logos of EU, UNFPA and UN Women and speaking near a laptop and a projector screen displaying text.
Այս հրապարակումը պատրաստվել է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի Կանանց հարցերով կազմակերպության ու ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից իրականացվող «ԵՄ-ն հանուն կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության. Միասին ընդդեմ գենդերային կարծրատիպերի և բռնության» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում: Բովանդակության համար պատասխանատվություն են կրում ՄԱԿ-ի Կանանց հարցերով կազմակերպությունը և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը, և պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի Եվրոպական միության տեսակետները։